Zamki hotelowe, czy biurowe – porównanie

  • 179

Rynek zamków elektronicznych przeżywa swój złoty okres. Coś, co jeszcze kilka lat temu było rozwiązaniem nowoczesnym i drogim, obecnie stało się powszechnie dostępnym. Trudno sobie teraz wyobrazić nowy hotel, budynek mieszkalny, czy też urząd, w którym nie jest ono wykorzystywane. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem takiego sytemu pewnie natrafiłeś na wiele ofert i propozycji, z których wyłonić można dwa główne typy produktów – zamki hotelowe i biurowe. W tym tekście pod lupę weźmiemy oba rodzaje, by wskazać różnice między nimi.

Zamki hotelowe – charakterystyka

Jak sama nazwa wskazuje, zamki hotelowe przeznaczone są do obiektów turystów, hoteli, pensjonatów i zajazdów. Mówiąc krócej – sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z krótkoterminowym wypoczynkiem w pokojach, czy też domkach.

Zamki hotelowe otwierane za pomocą specjalnej karty lub breloczka już dawno zastąpiły tradycyjne zamki na klucz. Taką kartę, gość otrzymuje w momencie zameldowania się w obiekcie i są na niej zapisane najważniejsze informacje dotyczące jego pobytu – data przyjazdu i odjazdu, wykupione posiłki, dostęp do dodatkowych atrakcji.

To właśnie możliwość zapisania daty końca pobytu jest czymś charakterystycznym dla kart i zamków hotelowych. Po upływie doby hotelowej, dany gość nie ma już dostępu do pokoju, mimo, że dalej posiada swoją kartę. Oczywiście, z momentem zakończenia doby hotelowej, traci on także dostęp do innych miejsc na obiekcie – stołówka, SPA, parking.

Każda karta jest przeznaczona do wielokrotnego użytku, czyli w momencie zakończenia pobytu przez jednego gościa, jest ona przekazywana kolejnemu. Nie jest jednak tak, że dana karta zostaje przypisana zawsze do tego samego pokoju. System stworzony jest w ten sposób, by w bezproblemowy sposób programować karty na recepcji do kolejnych pokoi.

Zamki biurowe – charakterystyka

To rozwiązanie bardzo podobne do zamków hotelowych, ale pomiędzy oboma systemami występują jednak wyraźne różnice. Przede wszystkim zamki te stosowane są w obiektach biurowych, urzędach, budynkach użyteczności publicznej, szkołach oraz szpitalach. Ten rodzaj zamka znajdzie również swoje zastosowanie w domach jednorodzinnych i mieszkaniach wielorodzinnych.

Karta do tego typu zamków zastępuje klasyczny klucz i nadaje pracownikowi dostęp przez całą dobę lub w ograniczonych przedziałach czasowych. Oprócz udostępniania dostępu stosowanie takich zamków ma jeszcze jedną ważną zaletę w przypadku biur – pozwala zliczać czas pracowników. Obija on kartę przychodząc do pracy, a także po jej zakończeniu.

Zamki hotelowe i biurowe – porównanie

Mimo, że oba zamki są na pierwszy rzut oka bardzo podobne do siebie to występują między nimi spore różnice. Przede wszystkim do programowania karty hotelowej potrzebny jest komputer, natomiast do przeprogramowania biurowej wystarczy specjalne przenośne urządzenie.

Największą różnicę widać jednak porównując liczbę pomieszczeń, które można otwierać za pomocą jednej karty. W przypadku zamków hotelowych są to dwa pokoje plus maksymalnie 30 stref (SPA,basen), dla porównania jedna karta biurowa może posiadać dostęp do ponad 100 różnych pomieszczeń.

To co łączy oba rozwiązania to fakt, że stosując zarówno zamki hotelowe, jak i biurowe mamy podgląd do szczegółowego rejestru wejść i wyjść. Każde odbicie karty o zamek zostaje zarejestrowane w systemie i w każdej chwili można je zweryfikować. Powoduje to, że oba typy są bardzo bezpieczne.

Rynek zamków elektronicznych przeżywa swój złoty okres. Coś, co jeszcze kilka lat temu było rozwiązaniem nowoczesnym i drogim, obecnie stało się powszechnie dostępnym. Trudno sobie teraz wyobrazić nowy hotel, budynek mieszkalny, czy też urząd, w którym nie jest ono wykorzystywane. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem takiego sytemu pewnie natrafiłeś na wiele ofert i propozycji, z których…

Rynek zamków elektronicznych przeżywa swój złoty okres. Coś, co jeszcze kilka lat temu było rozwiązaniem nowoczesnym i drogim, obecnie stało się powszechnie dostępnym. Trudno sobie teraz wyobrazić nowy hotel, budynek mieszkalny, czy też urząd, w którym nie jest ono wykorzystywane. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem takiego sytemu pewnie natrafiłeś na wiele ofert i propozycji, z których…