Odnawiamy mieszkanie – jak dobrze dobrać farbę do ścian?

  • 164

Wraz z upływem czasu zużywają się nie tylko meble, ale również ściany wymagają odświeżenia. Poza tym to dobrym sposób na to, by tchnąć w mieszkanie trochę świeżości. Jak dobrze dobrać farbę do ścian? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy!

Wybór farby – od czego zacząć?

Od czego powinniśmy zacząć wybór farby? Jaki powinien być nasz pierwszy krok w odnawianiu mieszkania? Warto przez chwilę się zastanowić jaka to ma być farba emulsja. Nie bez znaczenia pozostaje również kolorystyka. Powinniśmy dobrze się zastanowić, jakie kolory chcemy wprowadzić do swojego mieszkania. Niektórzy przy odnawianiu wnętrz sięgają po te same kolory, tylko czy w ten sposób uda nam się tchnąć trochę świeżości do mieszkania? Oczywiście, że nie. Owszem ściany będą odnowione, kolor też żywszy, ale czy w trakcie remontu nie warto pokusić się o coś nowego, co sprawi, że poczujemy się wyjątkowo w swoim mieszkaniu? W końcu nawet jeśli sięgniemy po zupełnie nowe kolory, czy rodzaj farby, to wystarczy, że zastosujemy się do kilku wskazówek, a uda nam się dobrać odpowiednią farbę.

Wybór farby – o czym należy pamiętać?

Zastanawiasz się, jak dobrze dobrze dobrać farbę do swoich wnętrz? Na co powinieneś zwrócić uwagę? Przy wyborze farby do wnętrz należy pamiętać o podstawowych zasadach, które związane są z doborem kolorów. O czym mowa? Jasne kolory powiększają optycznie powierzchnię danego pomieszczenia, dzięki czemu będzie wydawało się większe i bardziej przestronne. Z kolei ciemne kolory pomniejszają, co oznacza, że po malowaniu ścian na intensywne ciemne kolory pomieszczenie wyda się mniejsze. W praktyce oznacza to, że zdecydowanie lepiej malować małe pomieszczenia na jasne barwy lub kolory w pastelowych odcieniach, ponieważ będą wydawać się większe i przestronniejsze, a duże pomieszczenia na ciemne barwy, gdyż dzięki temu uzyskamy efekt przytulności. Jeśli zapomnimy o tym i sięgniemy np. po emulsję w ciemnych barwach do małego wnętrza, to sprawimy, że będzie wydawało się jeszcze ciaśniejsze i bardziej przytłaczające, niż w rzeczywistości.

Nie bez znaczenia jest również specyfikacja danych pomieszczeń, dlatego przy wyborze farby emulsyjnej powinniśmy zwrócić na to zdecydowanie większą uwagę. O czym mowa? Do ścian wewnętrznych o większej wilgotności, czyli głównie mowa tutaj o łazienkach, kuchniach i toaletach lepiej postawić na farby o właściwościach izolujących, które nie pozwalają na wnikanie do wnętrz ścian wilgoci z otoczenia. Dzięki temu zabezpieczymy się przed rozwojem grzybów oraz bakterii, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Jeśli w dodatku postawimy na emulsję, która jest antygrzybiczna i zmywalna, to zapewnimy sobie większą odporność na uszkodzenia mechaniczne i możliwość utrzymania tych pomieszczeń w czystości przez dłuższy czas. Co ważne, te same farby sprawdzają się także w innych wnętrzach, a w szczególności w tych pomieszczeniach, które narażone są na zabrudzenia. Z pewnością do takich można zaliczyć pokój dziecka, jak również salon.

O czym jeszcze pamiętać?

Wielu z nas wybór farb zaczyna od ustalenia ceny. Jednak koszt zakupy farby emulsyjnej nie powinien być głównym czynnikiem, który będziemy brać pod uwagę przy zakupie. Przede wszystkim powinniśmy kierować się jej specyfikacją, jak również swoimi oczekiwaniami. W razie problemów z wyborem zawsze możemy sięgnąć opinii kogoś bardziej doświadczonego. Pamiętajmy, że do swoich usług zawsze mamy profesjonalnych sprzedawców farb i to oni mogą nam podpowiedzieć, która emulsja będzie dla nas odpowiednia.

Wraz z upływem czasu zużywają się nie tylko meble, ale również ściany wymagają odświeżenia. Poza tym to dobrym sposób na to, by tchnąć w mieszkanie trochę świeżości. Jak dobrze dobrać farbę do ścian? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy! Wybór farby – od czego zacząć? Od czego powinniśmy zacząć wybór farby? Jaki powinien być…

Wraz z upływem czasu zużywają się nie tylko meble, ale również ściany wymagają odświeżenia. Poza tym to dobrym sposób na to, by tchnąć w mieszkanie trochę świeżości. Jak dobrze dobrać farbę do ścian? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy! Wybór farby – od czego zacząć? Od czego powinniśmy zacząć wybór farby? Jaki powinien być…