Kompendium wiedzy o śrutownicach

  • 114

W dzisiejszych czasach podstawą działania wszelkich zakładów przemysłowych jest chęć nieustannego rozwoju i doskonalenia procesów produkcyjnych. Dlatego tak ważne są inwestycje nie tylko w zasoby ludzie, ale także urządzenia najnowszej generacji. A do takich z pewnością zalicza się maszyna do śrutowania. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć Wam nieco bardziej ten temat. Z pewnością jest on bardzo szeroki, ale postaramy się zahaczyć o wszystkie najważniejsze kwestie.

Śrutownia bez tajemnic

Skoro chcemy lepiej poznać śrutownice to wypadałoby chociaż pokrótce przedstawić rodzaje, jakie są do dyspozycji na rynku. Na uwagę zasługuje przede wszystkim śrutownica automatyczna. W obrębie tego rodzaju możemy wyróżnić także kilka typów. Pierwszym z nich jest śrutownia wirnikowa przelotowa. W dalszej kolejności na uwagę zasługują także typy – zawiesiona, stołowa i bębnowa. Oczywiście ich generalna budowa jest w dużej mierze spójna. Pewne elementy konstrukcyjne powtarzają się. Niemniej jednak urządzenia do śrutowaniacechuje także duże zróżnicowanie.

Śrutownice od podszewki

Skoro wspomnieliśmy już o samej budowie, to może warto teraz zgłębić ten temat nieco bardziej. Pierwsze pojęcie, nad którym powinniśmy się pochylić, jest komora śrutownicza. Jest ona wykonana z bardzo odpornego na ścieranie stopu. Co istotne ta część śrutownicy może być także pokryta warstwą manganu, który dodatkowo zwiększa ich odporność i wytrzymałość. A to szczególnie istotne w przypadku dużych zakładów przemysłowych, dla których warunkiem koniecznym są ogromne moce przerobowe.

Maszyna do śrutowania wyposażone jest także w tzw. koła rzutowe. Ich ilość powinna być dopasowana do wielkości komory oraz zapotrzebowania Klienta. Koła te są rozmieszczane równomiernie (w takiej samej ilości) w różnych odcinkach komory śrutowniczej.

Wymieniliśmy tutaj jedynie podstawowe elementy składowe urządzenia do śrutowania. Ich budowa jest oczywiście dużo bardziej skomplikowana i zaawansowana. Dużo elementów ma także możliwość konfiguracji. Ale o tym już za chwilę

Skonfiguruj maszynę do śrutowania

To o czym wspominaliśmy wcześniej czyli konfiguracja maszyny do śrutowaniato kwestia wręcz fundamentalna, która warunkuje jej optymalne działanie. Na szczęście producenci doskonale zdają sobie sprawę ze zróżnicowanych potrzeb zakładów przemysłowych. Dlatego każda śrutownica automatyczna wirnikowa ma bardzo szeroki zakres możliwości konfiguracji. Warto jednak powiedzieć sobie jakie dokładnie elementy mogą podlegać modyfikacjom oraz w jakim zakresie te zmiany są wykonywane.

W pierwszej kolejności omówimy wybór liczby oraz mocy turbin. Podstawowe warianty śrutownic posiadają jedną turbinę. Niemniej jednak ich liczba może być modyfikowana według potrzeb Klienta. Podobnie jest z mocą turbiny, która może wahać się w zakresie 7,5-11 kW. Duża rozpiętość, która pozwala dobrać śrutownicę do potrzeb i specyfiki zakładu. Kolejnym elementem są koła rzutowe. Ich liczba może się wahać od 4 do 8. Stała jest za to ilość obrotów koła rzutowego. Wynosi ona 2900 obr./min.

Warto podkreślić, że optymalna konfiguracja maszyny do śrutowania wymaga ogromnego doświadczenia oraz znajomości specyfiki zakładu, w którym urządzenie będzie pracować. Najmniejsze błędy w tym zakresie mogą sprawić, że śrutownia będzie nieefektywna a to z kolei przełoży się na wyższe koszty produkcji. Na szczęście producenci oferują ze swojej strony kompleksową pomoc w określeniu zapotrzebowania i wyborze optymalnego modelu dla danego zakładu. To pozwala minimalizować ryzyko błędów w wyborze śrutownicy.

W dzisiejszych czasach podstawą działania wszelkich zakładów przemysłowych jest chęć nieustannego rozwoju i doskonalenia procesów produkcyjnych. Dlatego tak ważne są inwestycje nie tylko w zasoby ludzie, ale także urządzenia najnowszej generacji. A do takich z pewnością zalicza się maszyna do śrutowania. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć Wam nieco bardziej ten temat. Z pewnością jest…

W dzisiejszych czasach podstawą działania wszelkich zakładów przemysłowych jest chęć nieustannego rozwoju i doskonalenia procesów produkcyjnych. Dlatego tak ważne są inwestycje nie tylko w zasoby ludzie, ale także urządzenia najnowszej generacji. A do takich z pewnością zalicza się maszyna do śrutowania. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć Wam nieco bardziej ten temat. Z pewnością jest…