Jak przygotować się do wizyty w poradni kardiologicznej

  • 168

Kiedy pojawiają się problemy z sercem, wybór dobrego kardiologa jest niezbędny. Często jedynie przez zaangażowanie lekarza można osiągnąć pełnię zdrowia. Dlatego, jeśli wymagasz konsultacji lekarskiej poradnia kardiologiczna z pewnością zadba o Twój komfort, wyznaczając dobry termin wizyty oraz dając gwarantując fachowej pomocy.

Sprawdź, jak przygotować się na wizytę u kardiologa, jakie wziąć dokumenty i jakie badania zrobić wcześniej.

Czym zajmuje się kardiolog?

Kardiologia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem wrodzonych i nabytych wad i chorób serca oraz naczyń krwionośnych.

Dobry kardiolog konsultując pacjenta zadba nie tylko o jego serce ale również o cały układ krwionośny, w tym sprawdzi, czy problem nie dotyczy nadciśnienia tętniczego.

W poradniach kardiologicznych często pracują nie tylko sami kardiolodzy, lecz również lekarze z podspecjalizacją. Ich zadaniem jest diagnozowanie wad serca (wrodzonych i nabytych), chorób serca, chorób układu krążenia, naczyń krwionośnych i samego mięśnia sercowego.

Dobry kardiolog prowadzi swojego pacjent również przez czas rehabilitacji oraz ocenia jego zdolność do powrotu do pracy, biorąc pod uwagę jego odporność zawodową.

Z najpowszechniej stosowanych badań kardiologicznych wymienić należy badanie serca przy pomocy ultradźwięków, czyli echokardiografię, holter serca i holter ciśnieniowy.

Wiele chorób serce wymaga przeprowadzenia zabiegów, które dziś, dzięki rozwojowi medycyny można wykonać małoinwazyjnie. Do takich zabiegów zaliczyć należy cewnikowanie serca. Leczeniem operacyjnym zajmuje się natomiast kardiochirurgia, która w Polsce jest dość dobrze rozwinięta.

Kiedy wizyta u kardiologa jest konieczna?

Choroby serca i układu krążenia dotykają znaczny odsetek naszego społeczeństwa. Problem z sercem odczuwa coraz więcej młodych ludzi, dlatego na wizytę kontrolną w poradni kardiologicznej warto udać się już po trzydziestym piątym roku życia.

Jeżeli w rodzinie wystąpiły nagłe zgony związane z zawałem, lekarz pierwszego kontaktu wyczuł szmery w sercu, odczuwane jest częste i szybkie zmęczenie, kłucia w klatce piersiowej, duszności, kaszel lub miały miejsce omdlenia, wizyty w poradni kardiologicznej nie należy odkładać.

Być może problem nie jest poważny i da się go szybko zdiagnozować i rozwiązać.

Jednak wiele chorób wymaga szybkiej interwencji dobrego kardiologa. Czasem konieczne jest leczenie operacyjne, dlatego kontakt z lekarzem w przypadku osób dojrzałych, narażonych na stres, z nadwagą i obciążonych genetycznie chorobami serca jest wskazany zaraz po wykryciu jednej z powyżej wymienionych dolegliwości.

Jak przygotować się do wizyty u kardiologa?

Przede wszystkim przed wizytą kardiologiczną nie należy się stresować. Dobry kardiolog zna swoją pracę i wie jak postąpić z pacjentem, jakie informacje od niego uzyskać, jakie badania zlecić i jakie przeprowadzić od razu w gabinecie.

Wizyta u lekarza kardiologa nie wymaga żadnego przygotowania.Można się na nią udać o każdej porze dnia i nie trzeba być na czczo.

Jednakże warto zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań krwi, moczu oraz poprzednie wyniki badań kardiologicznych. Pacjent przyjmujący stale leki, powinien zabrać ich listę z opisem dawkowania.

Jeśli problemy z sercem są odczuwalne na co dzień, warto przygotować się na ich omówienie z lekarzem. Przypomnieć sobie jak często występują i ile czasu trwają. Można zrobić również notatki, tak by mieć pewność, że ważne kwestie nie zostaną pominięte. Nie należy się jednak tym martwić, bowiem kardiolog zawsze ma swoją listę pytań, które zadaje pacjentowi w celu przeprowadzenia rzetelnego wywiadu lekarskiego, poprzedzającego wydanie diagnozy.

Kiedy pojawiają się problemy z sercem, wybór dobrego kardiologa jest niezbędny. Często jedynie przez zaangażowanie lekarza można osiągnąć pełnię zdrowia. Dlatego, jeśli wymagasz konsultacji lekarskiej poradnia kardiologiczna z pewnością zadba o Twój komfort, wyznaczając dobry termin wizyty oraz dając gwarantując fachowej pomocy. Sprawdź, jak przygotować się na wizytę u kardiologa, jakie wziąć dokumenty i jakie…

Kiedy pojawiają się problemy z sercem, wybór dobrego kardiologa jest niezbędny. Często jedynie przez zaangażowanie lekarza można osiągnąć pełnię zdrowia. Dlatego, jeśli wymagasz konsultacji lekarskiej poradnia kardiologiczna z pewnością zadba o Twój komfort, wyznaczając dobry termin wizyty oraz dając gwarantując fachowej pomocy. Sprawdź, jak przygotować się na wizytę u kardiologa, jakie wziąć dokumenty i jakie…