Czym kierować się przy wyborze pompy głębinowej?

  • 160

Gdy niezbędne jest wykonanie pompy głębinowej niezbędne jest decydowanie się na dopasowanie typu pompy do rodzaju studni. Na inne pompy można decydować się przy studniach kopanych, a inne w wierconych. Niezbędne jest branie pod uwagę parametrów posiadanych przez instalacje wodne.

Pompy głębinowe wykonywane są przy studniach, gdy poziom wody jest poniże ośmiu metrach. Jednak dopasowanie odpowiedniego typu pompy głębinowej wymaga również wzięcia pod uwagę parametrów posiadanych przez instalację wodociągową. Dotyczy to parametru ciśnienia oraz parametru zapotrzebowania na wodę.

Do studni kopanych dobrym rozwiązaniem jest wybieranie pomp, gdzie chłodzenie może być uzyskane poprzez sam przepływ wody wzdłuż silnika. Natomiast inna pompa głębinowa powinna być zastosowania przy studniach wierconych. Przy takich studniach istotna jest średnica rury, do której dopasowywana jest pompa. Niezbędne jest branie pod uwagę przekroju pomp, gdyż bezpośrednio wpływa on na wydajność urządzenia.

Wydajna pompa

Przy decydowaniu się na pompy głębinowe niezbędne jest postawienie na urządzenia o odpowiedniej wydajności. Gdy sprawdza się różne modele pomp niezbędna jest ocena maksymalnej wydajności. Oczywiście nie wybiera się takich pomp, które mają wyłącznie najwyższą wydajność. Trzeba w tym względzie brać pod uwagę wydajność studni. W tym względzie wydajność urządzenia jaką jest pompa powinna być dopasowana do wydajności studni. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia uzyskania odpowiedniego działania pompy podczas eksploatacji. Jednocześnie wydajność studni jest bardzo ważnym parametrem przy wybieraniu pomp do już istniejących studni. Natomiast przy nowo planowanej studni można w ramach projektowania dowolnie ustalić wydajność studni, co zwiększa elastyczność w zakresie wybierania różnych pomp głębinowych.

Co się bierze pod uwagę przy wybieraniu pompy głębinowej?

Trzeba brać pod uwagę, że dobór pompy głębinowej zależy od wielu czynników. Oczywiście właściwe dopasowanie pompy wpływa bezpośrednio na efektywność pracy urządzenia, ale również na energooszczędność. Jednocześnie energooszczędność jest właściwością pompy, która jest kluczowa dla użytkowników. Wybierając pompę głębinową, by pozwalała uzyskać odpowiednie parametry działania trzeba brać pod uwagę oprócz parametrów studni między innymi odległość studni od budynku, wysokość budynku, ilość osób, które będą z wody korzystały w budynku.

Przy wybieraniu pomp u producentów można liczyć na fachowe doradztwo. Pozwala ono zapewnić właściwe dopasowanie typu pompy głębinowej. Jednak warto jest samodzielne zapoznać się z tym jakie parametry jest w stanie oferować pompa głębinowa określonego typu. W tym względzie na ciśnienie wytwarzane przez pompę będzie wpływała wysokość budynku, oddalenie budynku od studni, głębokość, na której znajduje się w studni woda. Jeśli chce się mieć pewność, że pompa zapewni stałe ciśnienia, wówczas można zdecydować się na pompy głębinowe, które posiadają przetwornicę częstotliwości. Taka pompa pozwala ograniczyć konieczność zamontowania dużego zbiornika ciśnieniowego.

Gdy niezbędne jest wykonanie pompy głębinowej niezbędne jest decydowanie się na dopasowanie typu pompy do rodzaju studni. Na inne pompy można decydować się przy studniach kopanych, a inne w wierconych. Niezbędne jest branie pod uwagę parametrów posiadanych przez instalacje wodne. Pompy głębinowe wykonywane są przy studniach, gdy poziom wody jest poniże ośmiu metrach. Jednak dopasowanie…

Gdy niezbędne jest wykonanie pompy głębinowej niezbędne jest decydowanie się na dopasowanie typu pompy do rodzaju studni. Na inne pompy można decydować się przy studniach kopanych, a inne w wierconych. Niezbędne jest branie pod uwagę parametrów posiadanych przez instalacje wodne. Pompy głębinowe wykonywane są przy studniach, gdy poziom wody jest poniże ośmiu metrach. Jednak dopasowanie…